• Covid-19 – POMOČ PODJETNIKOM
  • Javni razpisi
  • Avtorji
  • E-NOVICE
  • Več o portalu
  • OGLAŠEVANJE
  • Kontakt

NoviPodjetnik

  • Vodenje
  • Prodaja
  • Marketing
  • Komuniciranje
  • Nasveti
  • Zanimivo
  • Finance
  • Startup
  • Razpisi
  • E-NOVICE

ŠEF = POŠAST vs. NEMOČNI ZAPOSLENI | Dr. Miklavec. Osebna rast na preizkušnji in priložnosti.

Čas branja: 7 min      

 

Imate šefa, ki se obnaša agresivno, manipulativno in v njegovi družbi zelo težko izrazite svoje misli?

 

Zaradi takih razmer gre najbrž v pozabo veliko dobrih idej in možnosti za izboljšave, potrošene je veliko energije za vzdrževanje notranjih ali zunanjih konfliktov. Vendar pa so takšne situacije idealna priložnost za osebno rast.

 

Če bi radi neki osebi nekaj povedali, delili vaš pogled, vaše mnenje ali idejo, pa ne gre – potem morda zaznavate nek vzorec, ki ga ta oseba ponavlja in bi ji koristilo, da bi se ga zavedala. Ampak gre, zablokirani ste, ne morete izraziti tistega, kar zaznavate. Vsekakor je koristno za vse vpletene, da ugotovite vzrok in situacijo spremenite v uspešno komunikacijo in učinkovito delovanje.

 

V čem je problem? Mogoče je v ozadju strah, ponos, krivda ali kakšno drugo čustvo. Se bojite, da bi to osebo užalili? Morda se bojite negativnih posledic? Mogoče si želite, da vas drugi vodijo? Ali pa želite vi kontrolirati druge?

 

Kakšna so posledice nesposobnosti izražanja? Depresija, stres, negativno razmišljanje, drugi notranji konflikti,…  Ali je prisoten občutek nemoči?

 

Kako se s tem soočite? Se pritožujete drugim? Ustvarjate mikro dramo? Napadate to osebo? Postajate jezni? Začnete prepričevati druge, da imate vi prav? Kar čakate? Menjate službo? Zbolite?

 

Nekatere situacije ali ljudje so odlični sprožilci za naše nepredelane čustvene odzive in prava darila za osebno rast. Takšne situacije so najboljše možnosti, da naredimo korak bližje tistemu kar iščemo: sreči, sproščenosti, notranji svobodi.

Ali je šef oziroma zunanja situacija kriva za to kar doživljate? To je pa nespremenljivo dejstvo, si lahko rečete. Lahko pa se odločite, da se boste s tem soočili zdaj, aktivirali svojo radovednost, vztrajnost in potrpežljivost ter tako razširili svojo predstavo o tem,  kako vaš um in telo delujeta in kakšna je pravzaprav resnica.

 

 

Zavedanje

Najbolj pomembno je, da se zavedate vzorca. Bolj natančno raziščite, kaj se v resnici dogaja:

Kaj se dogaja v vas?

Kakšne so misli?

Kakšen je občutek?

Kaj morate verjeti, da se tako počutite ali da to mislite?

Kaj vam je pomembno?

Kakšno je vaše pričakovanje?

 

S temi vprašanji osredotočite vaše zavedanje navznoter in omogočite rahljanje in razumevanje vzorca. Opazili boste, da je vaša težava le miselni koncept, ki se vam zdi zelo resničen in najbrž kot da je trenutno za vas edina možnost.

 

 

Odgovornost

Resnica v tej besedi, kot jo opiše moderni mistik Sadhguru:

”Odgovornost (angl. Responsibility) ne pomeni, da prevzamemo vse obremenitve tega sveta. Ne pomeni, da sprejmemo krivdo za stvari, ki smo jih ali jih nismo naredili. Odgovornost enostavno izraža našo sposobnost odzivanja (angl. Response-ability). Če se odločite, da ste odgovorni, potem se boste odzvali, če se odločite da niste odgovorni, potem se ne boste. Enostavno. Potrebno je le vaše zavedanje, da ste odgovorni za vse kar ste, in za vse kar niste, in za vse kar se vam dogaja, in za vse kar se vam ne dogaja.”

 

Z zavedanjem se vzpostavi temelj, ki omogoča transformacijo vzorca. S tem, ko označimo vzrok naše težave v zunanjih okoliščinah ustvarjamo projekcijo tega, kar se dogaja v nas in sami ustvarimo svoj problem. Vzorec je: nek vzrok povzroča neko posledico oziroma v našem primeru – drugi povzročajo, da se slabo počutim. V zadnjem delu prispevka bomo postavili nekaj dobrih vprašanj za vračanje odgovornosti kamor spada.

 

V resnici ne more nič in nihče povzročiti, da nekaj čutimo. Razen, če jim to moč damo.

Gre za psihološki mehanizem popačenja in prelaganje odgovornosti nečemu/nekomu, ki za to v realnosti nima vpliva. Če rečemo, da je šef kriv, da se tako počutim, damo njemu odgovornost za naše počutje. Problem je v tem, da on ne more narediti ničesar, da bi ta občutek spremenil. Razen, če mu seveda to moč damo preko nekega drugega pomena/dejanja. Na tak način bo naše počutje vedno odvisno od zunanjih okoliščin in težko bomo našli notranji mir.

 

Ali je možno še kako drugače?

Zavedanje in odgovornost sta glavni lastnosti, ki jih coach pomaga vrniti osebi s katero dela. Na tak način se povrne domišljija, možen je nov pogled, možni so novi odzivi razmišljanja in čutenja ter posledično novo obnašanje/reagiranje. Beseda opolnomočenje izraža to notranjo moč izbire.

 

Če ste imeli do sedaj pomemben uvid, ste najbrž zaznali, da gre za kombinacijo notranjih procesov razmišljanja in čutenja, ki nam omogočajo moč ali nemoč delovanja.

 

Če želimo učinkovito pomagati ustvarjati boljše okoliščine v svetu, je pomembno, da dosledno vračamo pozornost navznoter in ugotovimo, kako ustvarjamo svoje težave, kako jih rešimo in delujemo ozaveščeno.

 

Človeški sistem uma in telesa stremi k ravnotežju, sproščenosti, in naredi vse, da do tega pride, bodisi preko prisiljenega ali ozaveščenega učenja preko zunanjih okoliščin, ki hkrati služijo kot ogledalo za naše notranje dogajanje.

 

Vsak človek je pomemben del mozaika na tem svetu, vsak igra zelo pomembno vlogo v kreiranju skupne realnosti in je tukaj z namenom, da uporabi vse svoje sposobnosti odzivanja. To, da rešite svoje izzive pozitivno vpliva na vas in na druge ljudi.

 

Vsekakor to pomeni, da boste lahko za nekoga sprožilec negativnih odzivov, ampak odgovornost do vašega napredka in izražanja svoje resnice je bolj pomembna kot skrb za vsako strinjanje z drugimi ter pričakovanje, da se bodo zaradi tega tudi oni strinjali in ustregli vam. Z rešitvijo svojih vzorcev lahko pomagate rešiti vzorce drugim, saj boste sposobni nevtralno doživljati situacijo in se koristno odzvati.

 

Kot ste mogoče opazili, pozornost vedno pride nazaj na osebo, ki to bere. Vi ste tisti, ki lahko naredite spremembo. S spreminjanjem svojih ustaljenih navad razmišljanja in obnašanja. Dejansko se ne soočate z agresivnim šefom ampak sami s seboj, s svojim dojemanjem. Življenje je projekcija.

 

Spodnji trije načini vam bodo pomagali, da boljše spoznate sebe in posledično druge:

 

  1. Nekaj vprašanj za prevzemanje odgovornosti:

 

Kdaj, kje in s kom natančno vam je težko izraziti svoje misli?

 

Kako natančno vas obnašanje te osebe sili v to, da se odzovete na tak način?

 

Ali se vedno odzovete na tak način? Ali obstaja izjema?

 

Poznate koga, ki se v enaki situaciji odzove drugače?

 

Ali vpliva še kaj drugega?

 

Kako si želite, da bi se vi odzvali v taki situaciji? Kaj bi takrat verjeli in bi vam dalo moč za izražanje?

 

Kaj in kako bi takrat rekli tej osebi?

 

Kaj bi vam pomagalo izboljšati vaše izražanje?

 

 

  1. Vprašalni način komunikacije uporabimo, ko smo v neprijetnih okoliščinah.

Težnja je, da se odzovemo agresivni osebi na agresiven način. Z vprašanjem razbijemo vzorec, saj se postavimo v enakovredno vlogo brez napadalnega stanja. Če pride do čustvenega odziva, pomaga tudi, da prekinemo neverbalni stik tako, da uporabimo drugačne kretnje, drugačen ton glasu, itn. Tako bomo imeli več možnosti za razmislek in ozaveščeno akcijo. Bodimo radovedni in dobro opazujmo, kaj se dogaja. Predvsem pa, da je tisto, kar se dogaja, je verjetno osebna stvar tiste osebe in ne nas. Tako bomo pustili odgovornost tam, kamor spada, in mirno reagirali.

 

  1. Naslednja vprašanja lahko uporabite za sprostitev čustvenega naboja v določenih odnosih (metoda Sedona za rahljanje odzivov pri odnosih).

 

Predstavljajte si to osebo čim bolj realno,

 

Vas je želela ta oseba kontrolirati? Ali pa ste se tako počutili?

 

Ali ste želeli vi kontrolirati to osebo? Ali lahko samo za zdaj spustite željo po tem, da bi to osebo kontrolirali?

 

Lahko spustite željo po tem da bi ustavili to osebo da vas kontrolira?

 

Lahko dovolite tej osebi pravico, da je taka kot je?

 

Vas je ta oseba na kakršenkoli način zavrnila? Ali iščete njeno odobravanje? Lahko izpustite to željo po odobravanju?

 

Lahko izpustite vaše neodobravanje te osebe in željo po tem da bi vas ta oseba imela rada?

 

Ali si lahko dovolite le občutke ljubezni do te osebe?

 

Večkrat zaporedoma si odgovorite na zgornja vprašanja. Za poglobljeno sproščanje vas vabim, da poslušate spodnji posneteki  

 

 

Zgornje vaje omogočajo premik navznoter. Ko se čustveni naboj sprosti, lahko delujemo iz stanja odličnosti in najdemo pozitivne načine, kako se soočiti z zunanjimi okoliščinami. Iz pozitivnega notranjega stanja lahko hitreje in lažje ustvarjamo pozitivne zunanje okoliščine in se spontano odzivamo tudi v nelagodnih situacijah.

 

Vprašanje je, kako bolj učinkovito upravljati z lastnim umom in telesom ter sočutno in kooperativno delovati v odnosih z drugimi umi in telesi. Ozaveščanje in odgovornost omogočata učenje. Učenje omogoča večjo fleksibilnost in ta omogoča večjo harmonijo z naravo in drugimi ljudmi, živalmi, itn., kar omogoča vaš uspeh.

 

Coaching izkušnja v živo seveda omogoča boljši stik in soočenje ter transformacijo vašega aktualnega osebnega izziva, saj ima vsak človek unikatno strukturo misli in občutkov, ki je povezana z določeno situacijo.

 

Dr. Matej Miklavec, Coach za osebni razvoj

Mar 1, 2017Matej Miklavec
Razširite vsebino:
Sledite nam na Facebooku!
1 marca, 2017 Izobraževanjedelo, šef, služba, zaposlitev
Matej Miklavec

Dr. Matej Miklavec dela kot Executive in Leadership Coach s poslanstvom pomagati uspešnim in ambicioznim posameznikom doseči uspešnost od znotraj navzven. Matej ima zanimivo ozadje z izkušnjami iz strojništva in izkustvenim znanjem na področju osebne rasti s sistematičnim raziskovanjem s pomočjo različnih metod kot so Vipassana meditacija, Holotropnim dihanjem, Nevro-lingvističnim programiranjem, itn.

email: matej@matejmiklavec.com
web: www.MatejMiklavec.com
facebook:https://www.facebook.com/miklavecmatej/
Linkedin: https://www.linkedin.com/in/matej-miklavec
tel.: +386 (0)68 684 064

Konkretni nasveti za boljši položaj spletne strani na GoogluPOSLOVNA STRATEGIJA - REŠEVANJE SPOROV | Katarina Kresal
 KATEGORIJE 
  • Arhiv (3)
  • Covid-19 (23)
  • Dogodki (4)
  • Finance (49)
  • FRONT PAGE (1)
  • Izobraževanje (74)
  • Javni razpisi (4)
  • Komuniciranje (39)
  • Marketing (27)
  • Podjetniški priročnik (3)
  • Praktični nasveti (78)
  • Prodaja (37)
  • Startup (35)
  • Uncategorized (4)
  • Veliko o vsem (59)
 Zanimivo 
Zaposlitev in hitri ‘onboarding’ | asimilacija novozaposlenih
Poslovni načrt – Zakaj ga je nujno imeti?
Mladi podjetniki – “Učilna okusov”
Timo Jappinen – varovanec Draytona Birda | intervju
Crowdfunding in Covid-19
Blockchain revolucija – kaj je in kaj prinaša? | Dr. Peter Merc
Nizozemski startup pospeševalnik – zakaj bi šli v tujino?
 POSLOVNI DOGODKI 
500 PODJETNIC – 2019
BREZPLAČNI SEMINAR : RUSKI TRG – miti in realnost
8. PR teater | Ljubljana, 16. nov.’17, FDV
DRUŽINSKO PODJETNIŠTVO – KONFERENCA | 26. 10. 2017
Do 2. 10. 2017 je mogoč vpis na vse javno veljavne višješolske in visokošolske študijske programe
 PRIJAVA NA NOVICE 
 Kategorije člankov 
  • Arhiv (3)
  • Covid-19 (23)
  • Dogodki (4)
  • Finance (49)
  • FRONT PAGE (1)
  • Izobraževanje (74)
  • Javni razpisi (4)
  • Komuniciranje (39)
  • Marketing (27)
  • Podjetniški priročnik (3)
  • Praktični nasveti (78)
  • Prodaja (37)
  • Startup (35)
  • Uncategorized (4)
  • Veliko o vsem (59)
 Javni razpisi 
subvencioniranje skrajšanega delovnega časa
Subvencioniranje skrajšanega delovnega časa
vavčer za digitalni marketing
Vavčer za digitalni marketing ponovno odprt!
Digitalizacija – Prihodnost poslovanja
javni razpis
Javni razpis P1 Plus 2020
2015-2020 © Podjetnik.net (Zavod Inštitut Mediapro) | www.mediapro.si