• Ustanovitev podjetja
  • Covid-19 – POMOČ PODJETNIKOM
  • Javni razpisi
  • Avtorji
  • E-NOVICE
  • Več o portalu
  • OGLAŠEVANJE
  • Kontakt

NoviPodjetnik

  • Vodenje
  • Prodaja
  • Marketing
  • Komuniciranje
  • Nasveti
  • Zanimivo
  • Finance
  • Startup
  • Razpisi
  • E-NOVICE

Osnove pristajalne spletne strani za višjo konverzijo | Optimizacija za landing page | Romina Kavčič. Uspešnejše spletne strani.

Čas branja: 7 min      

Vsebino imate. Produkt imate. Potencial za zlato jamo je. Kupcev ni. Sliši se kot zlata hiša sredi močvirja. Gremo na začetek in začnimo z osnovami – ker so pomembne.

Pred objavo spletne strani

Določite cilj spletne strani

Pristajalna spletna stran oziroma “landing page” je podstran, ki jo ustvarimo s točno določenim namenom. Preden jo ustvarite se vprašajte kaj želite doseči? Izobraziti ljudi? Jim podariti e-knjigo in pridobiti nove email naslove? Prodati vaš produkt? Predstaviti novosti? Dobro premislite. Besedilo naj podpira glavno akcijo. Klik na gumb je potem samo še pika na i. Če ne želite, da uporabnik odsurfa na druge strani, mu ponudite enostavne rešitve in hiter zaključek nakupa.

 

Določite glavni vir prometa

Pristajalna spletna stran naj bo krojena glede na glavni vir prometa. Če boste link objavili na svoji Facebook strani, kjer uporabniki že poznajo vaš brand bosta komunikacija in motivacija drugačni kot če link sponzorirate na Google Adwordsih, kjer boste produkt predstavljali novim uporabnikom.

 

Ne pozabite na osnove

Strukturo strani prilagodite cilju. Jasna vizualna hierarhija bo uporabnika usmerjala do našega cilja. Upam, da razumete, da ne ustvarjate PowerPoint prezentacije, YouTube videa ali pa TV reklame. Splet je drugačen medij, pristajalne spletne stran imajo popolnoma drugačna pravila.

 

Header naj bo wow

Komaj 8 sekund nam uporabniki namenijo, ko prvič pristanejo na spletni strani. Header nujno optimizirajte, da bo vsebina prikazana v manj kot sekundi. Vsebino in dizajn naredite prepričljivo in privlačno. S kontrastom, fontom/tipografijo in barvo določite, kam naj uporabnik najprej pogleda.

 

optimizacija spletne strani - headerja

Header spletne strani morate vedno pravilno optimizirati

Vidna vsebina naj bo vidna

Del spletne vsebine, ki ga uporabnik takoj vidi (“above the fold”) naj vsebuje glavno sporočilo. Čeprav smo v 21. stoletju in znamo »scrollat«, le 20% ljudi pride do konca strani. To pomeni, da moramo obiskovalca strani povabiti v zgodbo in mu v vsaki sekciji odkriti nekaj zanimivega. Sekcije naj bodo oblikovane tako, da bo jasno, da se zgodba nadaljuje.

optimizacija vidnosti vsebine spletne strani

 

Radovednost + korist + instant nagrada -> scrollanje

 

Struktura naj bo jasna

Boljše kot dvostolpični dizajn je uporabiti en stolpec. Vsebini v dveh stolpcih je težko slediti, saj pogled skače iz leve na desno. Ko imamo en stolpec si elementi logično sledijo, zato vsak lažje bere (oziroma skenira).

optimizacija spletne strani

Struktura spletne strani naj bo jasna

Barve naj se ne tepejo

Včasih je veljalo, da je rdeča popolna barva za akcijske gumbe. Popolna barva žal ne obstaja! Ni pravila, ki bi obveljalo na vseh straneh. Manj barv ko boste uporabili, več fokusa bo na uporabljenih barvah.

Barve na strani naj bodo jasne

Dober primer je nov dizajn Instagram aplikacije. Ker so uporabili manj barv, je novo obvestilo veliko bolj vidno, saj ne tekmuje z ostalimi barvami.

Vir: Instagram

Tipografija mora biti prilagojena spletu

Osnovno pravilo je, da imamo v vrstici 45-75 znakov, saj je tekst tako lažje berljiv. Prav tako je pomembno, da uporabite pisavo, ki je prilagojena za splet in mobilne naprave. Primerne brezplačne pisave lahko najdete na fonts.google.com.

 

Bel prostor naj obstaja

Omogočite elementom, da zadihajo. Belina na strani je nujna, če želimo ustvariti udobje. Bel prostor omogoča lažje fokusiranje, ker po pozornosti ne kriči še nešteto drugih elementov. Imam ogromno izkušenj s podjetji, ki so želeli prodati več, zato so na stran nametali prav vse kar znajo, imajo ali pa bodo enkrat imeli. Vse to zaradi strahu pred belim prostorom. Se sprašujete, če jim je zato uspelo prodati več? Ni.

 

Gumbi naj izstopajo

Za gumbe ne uporabljajte vaše osnovne barve. S tem boste porušili hierarhijo. Če je npr. barva vašega logotipa modra, prav tako imate modre naslove in povezave, potem ni priporočljivo, da so gumbi tudi modri. V poplavi modrine jih bo težko opaziti. Gumb naj bo akcijsko orientiran z občutkom urgentnosti. [Download now] bo boljše kot [Download here].

Po objavi

Dizajn je poln predpostavk, zato je nujno, da ga testiramo s potencialnimi in realnimi uporabniki. Ogromne količine podatkov nam vlivajo samozavest, ni pa nujno, da nas rešijo dvoumnih razlag.

Iz številk Google Analyticsa ne moremo sklepati veliko, zato uporabljamo dodatna orodja, ki nam pomagajo razumeti obnašanje uporabnikov. V nadaljevanju je navedeno nekaj različnih programov za testiranje.

 

Qualaroo

Je hitro in enostavno orodje za izvajanje anket. Z anketami bomo dobili vpogled v uporabnikovo razmišljanje in se tako lažje odločili za nadaljnje korake.

Orodje Qualaroo za izvajanje anket

 

Usabilla

Z Usabillo nam lahko uporabniki enostavno podajo izkušnjo z našim produktom, email obvestili, …

Vir: Usabilla

 

 

Hotjar

Hotjar je orodje, ki posname potovanje uporabnika in nam kasneje razkrije najbolj klikana/brana področja. Ko imamo v bazi več testov lažje dojamemo obnašanje naših uporabnikov.

Vir: Hotjar

 

 

Mixpanel

Mixpanel je napredna platforma, ki nam omogoča spremljanje uporabnikov na mobilnih aplikacijah ali spletnih straneh. Vsakemu uporabniku lahko sledimo in spremljamo, kje se je njegov proces zaustavil. Za vsako fazo lahko pošljemo targetirana sporočila. Če se uporabnik še ni registriral, nima smisla, da mu pošiljamo nasvete o uporabi aplikacije.

Vir: Mixcloud

 

A/B testiranje

 

A/B testiranje ne pomeni, da bo A verzija popolnoma drugačna kot B. Testiramo le manjše spremembe. npr. ali je bolj primerna rdeča ali zelena barva gumba, ali boljše deluje naslov A ali pa naslov B, pozicije, strukturo, … A/B testiranje je primerno, ko imamo na strani že veliko obiska. Verzija z višjo konverzijo zmaga.

Optimizely

Je super orodje za A/B testiranje. Lahek je za uporabo, pomemben za odločanje.

UserTesting

Je ena bolj popularnih platform, ki nam omogoča izbiro različnih profilov ljudi. Ustvarjamo lahko A/B teste, reakcije na fotografije, FB profil, ustvarimo naloge za uporabnike, …

Vir: UserTesting

 

 

Usabilityhub

Je program za A/B testiranje, multivariantno testiranje, testiranje pomnenja. Znan test je Fivesecondtest s katerim merimo prve, hitre odzive na naš dizajn. Uporabnik ima 5 sekund, da dizajn pogleda, na koncu pa mora opisati izkušnjo in povedati kakšen produkt/storitev spletna stran prodaja.

Vir: Usabilityhub

 

 

Loom

Loom je chrome extension, ki nam omogoča snemanje feedbacka uporabnikov spletne strani.  Od uporabnikov bomo tako dobili spontane komentarje.

Vir: Loom

 

 

 

Fullstory

Fullstory omogoča ogled videov kako so se obiskovalci obnašali na spletni strani. Deluje kot spletna kamera za stran.

Vir: Fullstory

 

 

Inspectlet

Inspectlet nam prav tako omogoča spremljanje uporabnikovega obnašanja na spletni strani.

Vir: Inspectlet

 

 

UXCAM

UXCam zajame interakcije uporabnika na mobilnih aplikacijah.

Vir: UXCam

 

 

Userzoom

Userzoom omogoča kvalitativno in kvantitativne metode zbiranja podatkov (heatmaps, clickstreams, ankete, video uporabe, …)

Vir: Userzoom

 

Tako, v prispevku ste se seznanili z bistvenimi koraki, zato je čas, da se lotite (pre)oblikovanja vaših starih ali novih pristajalnih spletnih strani. V pomoč vam bo spodnji seznam opravil:

 

  1. Uporabniška izkušnja – Se uporabniki znajdejo na strani?
  2. Naslovi – So dovolj eksplicitni in jasni?
  3. Vsebina – So naše razlage jasno spisane?
  4. Tekst – Ali je berljiv? Ali podpira naš glavni cilj?
  5. Bel prostor – Ali stran diha? Je jasno kje je fokus?
  6. Akcijski gumbi (CTA) – Ali akcijski gumbi podpirajo vaš cilj?
  7. Izjave kupcev – So resnične in primerne?
  8. Fotografije, ilustracije – Ali imajo povezavo s ciljem?
  9. Socialna omrežja – Ali imamo izpostavljena socialna omrežja?
  10. Partnerji, press – Ali izpostavljanje medijev, v katerih smo objavljeni, pomaga kredibilnosti znamke?
  11. Nagrade – Ali z našimi nagradami pomagamo graditi zaupanje?
  12. Orodje za testiranje – Izberite primerno orodje za testiranje.

 

Romina Kavčič

 

Feb 15, 2017Romina Kavčič
Razširite vsebino:
15 februarja, 2017 Praktični nasvetilanding page, spletne strani
Romina Kavčič

Romina Kavčič je UI/UX oblikovalka.
Kontakt: info@romina.si
Splet: www.romina.si
Linkedin: https://www.linkedin.com/in/rominakavcic/

Pri oblikovanju rada dozira primerne količine belega prostora, igrive vzorce in premišljene elemente, ki uporabniku zagotovijo dosego cilja brez izgube las. Verjame, da sta vsebina in uporabniška izkušnja na prvem mestu, dizajn pa je le pika na i. Med njenimi klienti so med drugim Outfit7, Abanka, GoOpti, Visionect, Chipolo in Ličila.si. Ko ne oblikuje in opazuje sveta, spi. Navdih ji dajejo pande, gorski vršaci in vonj po borovcih.

Pomen odločanja za voditeljstvo | Vodenje | Kaja Kosec - MAS, MAUspešnost podjetja, strategija in notranji revizor | Tatjana Habjan
 KATEGORIJE 
  • Arhiv (6)
  • Covid-19 (35)
  • Dogodki (10)
  • Finance (88)
  • Izobraževanje (136)
  • Javni razpisi (43)
  • Komuniciranje (69)
  • Marketing (32)
  • Podjetniški priročnik (16)
  • Praktični nasveti (101)
  • Prodaja (56)
  • Startup (36)
  • Ustanovitev podjetja (7)
  • Veliko o vsem (132)
 Zanimivo 
SISBIZ
SISBIZ? Grize ne, ampak….
digitalna-transformacija
Digitalna transformacija – sredstva iz razpisa
Kdo v EU ustanavlja startupe?
As. prof. dr. Milan Krajnc: z motivacijo do izgorelosti
Conde Nast: “Prva turistična destinacija sveta leta 2021 je Slovenija!”
Legenda socialnega podjetništva – Lenka Puh
Arbitraže posebne vrste | Katarina Kresal
 Zanimivo 
turisticni-boni-2021
Turistični boni 2021 – komu v gospodarstvu so namenjeni?
Razpisi za gostinstvo in turizem
vodenje
Kdo smo = Kako vodimo
pogodba o zaposlitvi
POGODBA O ZAPOSLITVI za določen ali nedoločen čas
9 razlogov ZA obisk marketinških konferenc | mag. Manca Korelc
 PRIJAVA NA NOVICE 
 Ustanovitev podjetja 
podruznica
Poslovna enota ≠ podružnica
podjetje
16 RAZLOGOV, ZAKAJ PODJETJA PROPADEJO
s.p. d.o.o.
Spremembe uradnih podatkov pri d.o.o. in s.p.
družba z omejeno odgovornostjo ustanovitev d.o.o.
Ustanovitev d.o.o. – družba z omejeno odgovornostjo
»Popoldanski« s.p. oziroma s.p. za polovični delovni čas
Popoldanski s.p. oziroma s.p. za polovični delovni čas
 Kategorije člankov 
  • Arhiv (6)
  • Covid-19 (35)
  • Dogodki (10)
  • Finance (88)
  • Izobraževanje (136)
  • Javni razpisi (43)
  • Komuniciranje (69)
  • Marketing (32)
  • Podjetniški priročnik (16)
  • Praktični nasveti (101)
  • Prodaja (56)
  • Startup (36)
  • Ustanovitev podjetja (7)
  • Veliko o vsem (132)
 Javni razpisi 
Usposabljanje-za-podjetništvo-1
Usposabljanje za podjetništvo
razpis
Razpis: 28 milijonov za večjo predelavo lesa
eurostars
Razpis Eurostars 3
Spodbude za raziskovalno razvojne projekte NOO
javni-razpisi
Leto 2022 bo z vidika javnih razpisov zelo bogato
javni-razpis
Razpisa za čisto vodo
javni-razpis
Javni razpis za slovenski jezik
 Ustanovitev podjetja 
»Popoldanski« s.p. oziroma s.p. za polovični delovni čas
Popoldanski s.p. oziroma s.p. za polovični delovni čas
Kdo ne more ustanoviti d.o.o. ali s.p.?
družba z omejeno odgovornostjo ustanovitev d.o.o.
Ustanovitev d.o.o. – družba z omejeno odgovornostjo
podruznica
Poslovna enota ≠ podružnica
s.p. d.o.o.
Spremembe uradnih podatkov pri d.o.o. in s.p.
2015-2021 © Podjetnik.net (Zavod Inštitut Mediapro) | www.mediapro.si